Stoliki kawowe w stylu skandynawskim. 26 lutego 2017 – Posted in: Design, Wiedza
Skandynawski styl wystroju wnętrz – dlaczego taki modny?
Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z północnej części Europy. Wprawdzie Skandynawia to chłodna klimatycznie część kontynentu europejskiego, ale paradoksalnie rzecz biorąc to właśnie skandynawski styl aranżacji mieszkań tworzy przytulne, przestrzenne, wypełnione światłem wnętrza. W tej sztuce opartej na prostocie kluczową rolę odgrywa minimalizm formy, funkcjonalność i jednocześnie elegancja.
Ten specyficzny i modny dziś styl źródeł swej inspiracji poszukuje w przyrodzie skandynawskich krajobrazów. To zaczerpnięte z natury odcienie bieli, szarości, które powodują, że jasne, pełne harmonii wnętrza są przesycone spokojem, służą relaksowi i wyciszeniu. Dominuje złamana biel (tzw. off – white), beże, szarości, elementy wykończenia to naturalne drewno, nierzadko bielone, aby rozjaśnić i powiększyć optycznie wnętrza. Wszystko to tworzy niepowtarzalny efekt świeżości i sprawia wrażenie, że wnętrza są jaśniejsze. Bardzo często równoważy się jasne barwy poprzez kontrastowe pomalowanie jednej ze ścian ich ciemniejszymi odcieniami. Charakterystyczne dla tej aranżacji wnętrz jest wprowadzenie bielonej lub naturalnej cegły jako swoistego elementu dekoracyjnego, co naprawdę imponująco prezentuje się w dużych pomieszczeniach.
Duńska odmiana stylu skandynawskiego jest bardziej romantyczna, przełamana kolorami błękitu, wrzosu czy żółtym. Styl fiński, nieco kanciasty w bryle, jest przełamywany czernią, odcieniami brązu i kolorem grafitowym. Najbardziej minimalistyczny charakter ma styl szwedzki, jasny, z dużymi, zazwyczaj niczym nieprzesłoniętymi oknami.
Innym charakterystycznym akcentem tego designu jest wykorzystanie różnych odmian drewna. Z drewnianych desek wykonuje się podłogę, pozostawioną w naturalnym odcieniu, czasami pokrytą matowym lakierem bądź olejem, lub pobieloną, czyli po prostu pomalowaną białą, kryjącą farbą. Z jasnego drewna wykonane są także meble, często pomalowane na biały lub szary kolor.
To designerski styl wystroju wnętrz idealny dla osób ceniących otwartą, rozświetloną przestrzeń mieszkalną. Okna w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim nie są przysłonięte gęstymi firanami czy ciężkimi zasłonami lub kotarami. Zazwyczaj są całkowicie odkryte, zaś ewentualne zasłony, niezatrzymujące światła dziennego, są wykonane z lekkich naturalnych tkanin bądź zastępują je nowoczesne rolety.
Dopełnieniem wystroju jest także sztuczne oświetlenie, równie minimalistyczne w formie. Warto pamiętać o ważnej zasadzie rozmieszczania punktów sztucznego światła – zarówno oświetlenia sufitowego, jak i lamp stojących, w różnych miejscach, co nie tylko znakomicie doświetla wnętrze, ale również może stać się sposobem na wydzielenie rozmaitych funkcji danej części pomieszczenia. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonych źródeł światła wyodrębnić można na przykład część salonu pełniącą funkcję jadalni, kącik do czytania czy miejsce do pracy, a co także istotne – w jednym pomieszczeniu mogą to być lampy o różnych kształtach i charakterze. W stylu skandynawskim są to najczęściej industrialne, metalowe lub szklane lampy – nad stołem, wolnostojące, na biurku – często z papierowymi abażurami o rozmaitych kształtach. Tak się bowiem składa, że z naturalnym drewnem podłóg i mebli znakomicie komponują się wszelkie elementy ze szkła lub metalu.
Jakie określenia najtrafniej opiszą skandynawski styl wystroju wnętrz? Prostota, naturalność, jasność, przestrzenność i funkcjonalność. Piękne wnętrze wcale nie musi być maksymalnie zastawione meblami i innymi domowymi sprzętami, a w przypadku przestrzeni mieszkalnej kluczowym kryterium jest wygoda, bo takie wnętrza mają przede wszystkim służyć człowiekowi i spełniać jego życiowe codzienne potrzeby, a nie być tylko wyszukaną dekoracją.
Salon w skandynawskim stylu? Urządź tak serce domu.
Prawdziwie nowoczesne mieszkanie dla rodziny w XXI wieku to takie, w którym jest oczywiście funkcjonalna kuchnia, równie funkcjonalna łazienka, sypialnia, ewentualny pokoik dziecięcy oraz salon, zwany często pokojem dziennym. W czasach PRL-u i słynnych M-2,M-3 i wielu jeszcze innych dziwnych określeń dla mieszkań w tzw. wielkiej płycie – słowo [salon] brzmiało niczym symbol zepsucia i fanaberii, a jego odpowiednikiem był [pokój stołowy] – cokolwiek miałoby to znaczyć. Dziś salon uważa się za jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Zazwyczaj to największy pokój, najbardziej reprezentatywny, bo w nim przyjmuje się gości, to także miejsce spotkań wszystkich domowników, nierzadko także miejsce odpoczynku i relaksu.
Urządzenie salonu w skandynawskim stylu oznacza minimalizm i funkcjonalność, dlatego powinny znaleźć się tam jedynie niezbędne meble i sprzęty.
W drodze eliminacji najważniejszym meblem każdego salonu jest duża, wygodna kanapa, sofa lub narożnik. Pamiętając, że styl skandynawski to upodobanie do naturalnych materiałów, zatem powinno królować drewno, wiklina, lniane i bawełniane tkaniny. Niezbędny element wyposażenia kanapy, a jednocześnie akcent dekoracyjny i kolorystyczny powinny stanowić: grubo tkany koc lub pled oraz poduszki różnej wielkości, ozdobione rozmaitymi wzorami. Wprawdzie we wnętrzu salonu w skandynawskim stylu dominuje biel, szarości i beże, można pozwolić sobie na kolorowe dodatki, ale nadmiar rozmaitych barw zaburzy prostotę wystroju i stworzy wrażenie natłoku przedmiotów. Jako elementy dekoracyjne sprawdzają się także świeczniki, kosze wiklinowe, a na ścianach różnej wielkości i kształtów ramki z rodzinnymi fotografiami, rozwieszone w dowolnych kombinacjach oraz bardzo modna ostatnio typografia, czyli umieszczanie na ścianach ozdobnych liter, a nawet całych napisów.
Co jeszcze w salonie? Koniecznie regał na przechowywanie drobiazgów. Fotel oraz lampa, taka industrialna, z elementami metalu i szkła, stworzą kącik do czytania i odpoczynku. Jeżeli salon łączy w sobie również funkcję jadalni, wówczas konieczne jest znalezienie w nim miejsca dla dużego stołu i krzeseł, co oczywiście wymaga wkomponowania tych mebli w całość aranżacji wnętrza. Nieodzownym elementem wyposażenia takiego miejsca będzie coś jeszcze, o czym poniżej. Ależ oczywiście!
W salonie obowiązkowo „pozornie niepozorny” stolik kawowy w skandynawskim stylu!
W takim wnętrzu, obok sofy czy kanapy, nie może zabraknąć eleganckiego, prostego i praktycznego stolika. Nie musi to być od razu ciężki, duży stół jadalny, chociaż niewykluczone, że w salonie taki stół i krzesła będą się znajdowały, chodzi jednak o bardzo przydatny nieduży stolik kawowy. Mebel niepozorny – ale to tylko pozory. Odpowiednio dobrany stolik kawowy, koniecznie w skandynawskim stylu, może stać się centralnym punktem aranżacji salonu. Ustawiony obok kanapy lub sofy bądź w kąciku obok fotela i lampy, od razu zorganizuje i wypełni przestrzeń wokół siebie. Poza tym okazuje się wręcz niezbędny w codziennym życiu – od razu jest gdzie odłożyć książkę czy gazetę, postawić filiżankę z kawą, lampkę wina, można nawet usiąść przy nim w kilka osób. Znajdzie tam swoje miejsce wazonik z bukietem kwiatów lub jakaś inna dekoracyjna kompozycja.
Stolik kawowy w stylu scandi, bo i takie określenie dla stylu skandynawskiego funkcjonuje, z racji swej prostoty znakomicie odnajduje się także wśród innych dekoracyjnych akcesoriów. Może stać na odpowiednio dobranym do całości aranżacji dywanie, równie dobrze będzie się prezentował przykryty eleganckim bieżnikiem.
Zazwyczaj jest wykonany z naturalnego, ewentualnie pomalowanego na biało drewna –najlepiej sprawdza się w tej roli drewno bukowe lub dębowe, praktycznym materiałem są także różne sklejki. Może mieć wtedy widoczne ślady obróbki stolarskiej, co nada mu niepowtarzalny, rustykalny charakter. Może łączyć także cechy nowoczesnego industrialnego stylu, gdzie oprócz naturalnego drewna świetnie wkomponują się elementy metalowe, na przykład metalowa rama stolika czy też nóżki. Równie dobrze z drewnem w stolikach kawowych w stylu skandynawskim łączy się szkło, na przykład jako blat, który na dodatek jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu czystości. Jeśli podobne elementy będzie miała również lampa, kanapa albo fotel – stworzy to ciekawe i niepowtarzalne zestawienie.
Lakierowany stolik sklejkowy będzie miał ładny jasny kolor oraz widoczną strukturę słojów i sęków, ogranicza to wirowanie kurzu i dzięki temu sprawdza się również we wnętrzach dla alergików. Stolik z drewna bukowego, twardego i zbitego, z ciemniejszymi plamami i prążkami, wytrzyma spore obciążenia, pozwalające postawić na nim sprzęt grający, a nawet telewizor.
Stoliki kawowe w stylu skandynawskim mają swój specyficzny znak rozpoznawczy – są nimi skośne nóżki, charakterystyczne dla modeli retro, projektowanych w krajach skandynawskich, ale nie jest to cecha, która wyklucza styl scandi. Blaty mogą być wykonane z innych materiałów, chociaż stoliki drewniane dominują. Nie należy sądzić, że takie stoliki są robione według jakiegoś jednego, powtarzającego się schematu. Można się naprawdę zdziwić, jak wiele jest oryginalnych i niepowtarzalnych form tego z pozoru prostego mebla.
Przy wyborze stolika kawowego warto zdecydować się na jasne gatunki drewna, a do takich należy właśnie drewno sosnowe, bukowe, brzozowe, nie należy zniechęcać się myślą, że utrzymanie w czystości jasnego lub białego blatu stolika będzie szczególnie trudne, zwłaszcza że wybór środków do czyszczenia różnych powierzchni jest imponujący.
Jakie typy stolików kawowych są dostępne w sklepach oferujących modne i designerskie sprzęty?
Najbardziej klasyczną formą jest zdecydowanie stolik kawowy w całości wykonany z drewna, w tym taki, jak wspomniane wcześniej stoliki, na których celowo pozostawia się ślady stolarskiej obróbki. Ma to odzwierciedlać rodzaj designu najbardziej zbliżonego do natury. Nawet jeżeli taki stolik jest zbity z grubych drewnianych desek, w niczym nie przytłacza przestrzeni, nie sprawia wrażenia ciężkiego, masywnego mebla, ponieważ lekkości dodaje mu optyczna jasna barwa naturalnego drewna lub pomalowanie go na biało, w odcieniach szarości lub beżu, charakterystycznych dla aranżacji w skandynawskim stylu. Za bardzo ciekawy i oryginalny pomysł można uznać stoliki kawowe, w których ukośne nóżki zastępuje stelaż wyglądem przypominający na przykład powyginane gałęzie drzewa. W asortymencie często można znaleźć niskie stoliki kawowe z okrągłym blatem, pomalowane na biało i pociągnięte błyszczącym lakierem, co w połączeniu z naturalnym drewnem daje interesujący efekt.
Równie często można znaleźć stoliki kawowe łączące w sobie elementy nowoczesnego, industrialnego stylu. Bardzo często są to stoliki kawowe z elementami metalowymi. Zazwyczaj taka rolę pełni metalowa rama, będąca jednocześnie konstrukcją zastępującą tradycyjne drewniane nóżki stolika. Różnorodne kształty mogą mieć takie ramy – najczęściej są one kwadratowe bądź prostokątne, odpowiednio do kształtu blatu, jednak w przypadku stolików kawowych z okrągłym blatem taka metalowa konstrukcja może mieć ramę w formie stożka. Trafiają się również modele stolików, gdzie podstawę stanowi ażurowa konstrukcja fantazyjnie splecionych ze sobą powyginanych metalowych prętów. Elementy metalowe mogą mieć swoją barwę, równie dobrze wyglądają pomalowane na biały lub szary kolor.
Metalowe stelaże jako nowoczesny element designu w stolikach kawowych w stylu skandynawskim mogą prezentować się interesująco, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że taki stolik może być dużo cięższy, może także zarysowywać podłogę.
Materiałem znakomicie komponującym się z drewnem w stolikach kawowych w skandynawskim stylu jest także szkło. Zazwyczaj element szklany to blat, albo jego część, co nadaje takiemu meblowi lekkości i nowoczesności.
Za równie nowoczesny design można uznać połączenie drewna z tworzywem sztucznym, chociaż wiadomo, że styl skandynawski cechuje dobór naturalnych surowców. Taki przykładowy stolik ma na przykład blat z tworzywa sztucznego, umiejscowiony na drewnianych, charakterystycznych dla tego stylu ukośnych nóżek.
Ten skromny i prosty mebel sprawdzi się w każdym wnętrzu. Ustawiony obok kanapy czy sofy przyda się jako stolik kawowy, znakomity na spotkanie z przyjaciółmi przy lampce wina, kawie i herbacie. Przy stojącej lampie i fotelu – dopełni przytulny kącik do czytania. Stolik kawowy, dzięki swej prostocie, jest ozdobą samą w sobie, chociaż znakomicie współgrają z nim klasyczne dodatki dekoracyjne, na przykład serwetki czy obrusy, ale koniecznie w naturalnych odcieniach bieli czy beżu. Praktyczne mogą być także drewniane podkładki pod naczynia, chroniące powierzchnię stołu przed powstawaniem plam.
Stolik kawowy w skandynawskim stylu – jak odpowiednio dobrać go do wnętrza?
Decydując się na wybór stolika kawowego, należy odpowiednio dobrać go do wnętrza. A więc przede wszystkim wielkość. Powinien odpowiadać rozmiarom całego wnętrza i meblom, przy których będzie stał, a stoi zazwyczaj w pobliżu kanapy, ewentualnie sofy czy też obok foteli. Podstawowa zasada – krótszy i węższy niż sofa bądź kanapa, w przeciwnym razie będzie wystawał na środek pokoju i niezgrabnie zawadzał.
Równie ważna jest wysokość takiego stolika. Bardzo modne są niskie stoliki kawowe, których wysokość sięga jedynie 20 – 30 cm. Należy jednak zastanowić się nad praktycznym aspektem takiego wyboru. Niski stolik może prezentować się świetnie, jeśli będzie pełnił głównie funkcję dekoracyjną, ale w codziennym użytkowaniu będzie bardzo mało przydatny. Jeśli w zamyśle będzie używanie stolika zgodne z jego nazwą, czyli stolika do kawy, okaże się wówczas, że zbyt niski stolik w stosunku do wysokości siedziska kanapy, sofy czy fotela jest niepraktyczny, bo odstawienie talerzyka, filiżanki z kawą czy herbatą wcale nie będzie wygodne.
Dlatego optymalna wysokość stolika kawowego zgodnie z jego podstawowym przeznaczeniem to ok. 50 cm, tak, aby blat stolika znajdował się wyżej niż siedzisko mebla znajdującego się obok.
Wybór kształtu stolika kawowego zależy oczywiście od upodobań kupującego, stolik powinien także komponować się z całością aranżacji salonu. Wybór w tym względzie jest ogromny – można przebierać pośród rozmaitych form stolików w skandynawskim stylu – okrągłych, owalnych, asymetrycznych, w różnych kolorach, wykonanych nie tylko z drewna, ale także z elementami innych materiałów. Niekiedy oryginalność tak niepozornego mebla jak stolik kawowy może nadać wnętrzu niepowtarzalny klimat, dlatego można rozważyć zakup stolika o fantazyjnym kształcie (na przykład w kształcie nerki) albo z jakimś niepospolitym detalem wykończenia (na przykład ciekawy stelaż bądź połączenie materiałów, z których wykonano stolik). Wówczas jednak warto mieć na względzie, że tak dobrany stolik stanie się centralnym elementem aranżacji salonu i wówczas inne meble powinny mieć bardziej stonowany charakter. Najbardziej klasyczną formą, pasującą na ogół do każdego wnętrza jest stolik kwadratowy lub prostokątny, wykonany w całości z drewna, ewentualnie ze szklanym blatem.
Dobór koloru stolika kawowego w skandynawskim stylu jest nieco ograniczony do bieli, odcieni szarości bądź beżu, jeśli jest to stolik drewniany – wtedy jest to naturalny kolor konkretnego drewna, z którego mebel został wykonany. Nawet jeżeli elementy stolika wykonane są z innych surowców, na przykład z metalu czy szkła, to nie ma w tym połączeniu żadnego zdecydowanego akcentu kolorystycznego. Wszystkie te barwy w sposób raczej nieskomplikowany łączą się z rozmaitymi aranżacjami wnętrz zaprojektowanych w skandynawskim stylu, stąd wybór w kwestii koloru stolika kawowego jest zdecydowanie prostszy. Dopasowanie stolika kawowego do pozostałych mebli w salonie można również podkreślić odpowiednio dobranymi elementami dekoracyjnymi.
Nowoczesne i praktyczne rozwiązania – stolik kawowy w skandynawskim stylu także może je mieć.
Bardzo praktycznym i przydatnym rozwiązaniem konstrukcyjnym może być stolik, w którym znajdują się dodatkowe półeczki lub szuflady. Takie miejsce pod blatem stolika kawowego przydaje się na przechowywanie różnych rzeczy, które warto mieć pod ręką, na przykład ładowarka do telefonu, pilot telewizyjny, czasopisma oraz inne drobiazgi. Znajdując swoje miejsce pod stolikiem, przedmioty te nie zajmują blatu, co ułatwia utrzymanie porządku i od razu jakoś harmonizuje przestrzeń, ponieważ widok małego stolika kawowego zarzuconego rozmaitymi drobiazgami, gdzie nawet nie ma miejsca, żeby postawić filiżankę kawy – to niezbyt zachęcający widok.
Innym ciekawym pomysłem konstrukcyjnym są stoliki kawowe z otwieranym blatem. Pod spodem takiego blatu jest specjalny schowek, który również można wykorzystać na przechowywanie różnych rzeczy. Trzeba jednak mieć na względzie, że w przeciwieństwie do szufladki czy półek umieszczonych pod blatem stołu, do których ma się swobodny dostęp w każdej chwili, to w przypadku otwieranego blatu dostęp do schowka pod spodem oznacza usunięcie wszystkich przedmiotów, które w tym momencie na stoliku się znajdują. Dlatego na przykład przechowywanie w takiej skrytce chociażby pilota do telewizora nie będzie praktycznym pomysłem, bo żeby za każdym razem się do niego dostać, trzeba byłoby zdejmować wszystko z blatu stolika.
Pomysłowy i praktyczny może być także wybór stolika kawowego na kółkach. Stoliki kawowe w stylu skandynawskim mają nóżki, więc nie we wszystkich modelach takiego stolika jest możliwa wersja na kółkach, jednak te bardziej industrialne i o nowoczesnych kształtach czasami mają wbudowane kółka, co pozwala swobodnie przesuwać taki stolik nawet wtedy, gdy stoją na nim filiżanki z kawą czy inne naczynia. Ważne jest to, że kółka nie zarysowują podłogi. Taki stolik kawowy sprawdzi się przy rozkładanych meblach, typu narożnik czy sofa, gdzie ustawienie stolika w jednym miejscu, bez możliwości przemieszczania go jest niepraktyczne. Z kolei trzeba pamiętać, że stolik kawowy z wmontowanymi kółkami może okazać się mało przydatny przy przesuwaniu po dywanie, a jeśli na dodatek jest to gęsty, gruby dywan, wówczas pomysł zakupu stolika kawowego na kółkach nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Pamiętajmy, że dokonując wyboru nawet tak prostego mebla jak stolik kawowy, warto zastanowić się, w którym miejscu wnętrza będzie się znajdował i jakie będzie jego przeznaczenie. Minimalizm i elegancja, prostota i wygoda – to zagwarantuje wybór stolika kawowego w stylu skandynawskim.