Czy komoda pod telewizor w stylu retro może być nowoczesna? 6 grudnia 2018 – Posted in: Design, Wiedza

Komoda TV to kluczowy element wyposażenia domu, a zwłaszcza salonu. Dlatego też przy wyborze tego mebla ważnym czynnikiem, ale nie jedynym, jest wielkość telewizora. Ponadto bardzo istotna jest ilość przestrzeni jaką możemy wygospodarować na wstawienie komody oraz ilość i wielkość urządzeń jakie w niej zostaną umieszczone. Komoda TV powinna mieć też wystarczająco dużo miejsca i otworów na umieszczenie wszystkich niezbędnych kabli. Kolejnym parametrem jest dopasowanie mebla do ogólnego wystroju wnętrza. Chodzi o to, aby jej styl oraz ustawienie współgrały estetycznie z resztą wyposażenia i zapewniała wygodny odbiór oglądanych programów.

Nowoczesna, współczesna komoda pod telewizor to często mebel składający się z występujących w różnych konfiguracjach wnęk, szafek i szuflad. Tego typu komoda w XXI wieku bardzo często zajmuje honorowe miejsce w naszym salonie. Dodatkowo mebel może w tym samym kształcie prezentować bardzo różne style- nowoczesny, skandynawski czy nasz ulubiony styl retro.

Komoda TV w stylu skandynawskim to często połączeni naturalnego drewna, najczęściej dębiny lub jesionu oraz jasnych kolorów. Charakterystyczne dla tego stylu są kolory stonowane, neutralne i naturalne, na przykład biały, szary, beżowy czy jasny pudrowy róż. Ponadto prosta forma oraz odniesienia do stylu retro (na przykład zwężane ku dołowi nóżki) też są bardzo mile widziane!

Podobny model komody pod telewizor można znacząco ocieplić i nadać jej bardziej naturalny charakter wykorzystując ciekawą fakturę drewna. Widoczna na zdjęciu komoda TV Solo łączy w sobie kolorowe, neutralne elementy z okleiną z ognistego drewna Palisander Santos. Palisander zdecydowanie wpisuje się w styl retro oraz odniesienia do lat 50-tych i 60-tych XX wieku, kiedy to egzotyczne forniry były bardzo popularne. Efekt jest zaskakujący i niezwykle oryginalny.

Ważnym detalem są, tak zwane, przepusty na kable. Pozwalają one łączyć ze sobą urządzenia stojące w różnych segmentach komody RTV z gniazdkami elektrycznymi i anteną. Nowoczesna komoda pod telewizor musi być koniecznie w takie otwory wyposażona, aby wszystkie przewody można było ukryć i zapewnić estetyczny wygląd.

Obecnie modne komody TV w stylu retro wyglądem nawiązują do lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Pomimo odniesień do przeszłości są jednak meblami bardzo nowoczesnymi, wyposażonymi na przykład w wysokiej jakości okucia.  Na uwagę zasługuje fakt, że komody te często wykonuje się z litego drewna, odpowiednio przygotowanego i zabezpieczonego lakierem lub woskiem. Dzięki takim rozwiązaniom stają się meblami przyjemnymi w użytkowaniu, bardzo wytrzymałymi i solidnymi, odczarowując mit złej jakości mebli z PRLu. A oto nasza komoda RTV Puzzle – przykład stylu retro. Można ją, w przypadku takiej potrzeby, rozbudować o dowolną ilość segmentów.

Kolejnym naszym typem jest komoda TV Link o większej pojemności i na skośnych nóżkach. Jest ona szczególnie praktyczna w małych salonach, gdzie nie ma miejsca na wstawienie większego zestawu mebli. Na zdjęciu poniżej widzimy komodę pod telewizor z wkomponowanymi w drzwiczki ręcznie wykonywanymi kaflami, które na specjalne zamówienie powstały według rysunków projektantki.

Komoda RTV Tattoo to przykład minimalistycznego mebla, ozdobionego nowoczesną intarsją w formie geometrycznych stempli. Proporcje tej komody pod telewizor są oparte na złotym podziale, który od wieków jest stosowany w architekturze, malarstwie i rzeźbie.

Na koniec coś dla kochających prostotę i naturalność. Komoda TV Play z naturalnej sklejki w prostej formie, idealnie dopasowująca się do każdego wnętrza.